Join our community!

Update all PDFs

Pet Shop


Alignments to Content Standards: 2.MD.C.8

Task

Materials

  • Coins and dollar bills
  • Problem with table of costs displayed
Stuffed Animals at the Pet Shop Cost for each animal
Dog 2 pennies, 3 nickels, and 1 quarter
Snake 6 pennies, 2 nickels, and 2 dimes
Bird 5 nickels, 3 dimes, and 1 quarter
Cat 5 pennies, 5 nickels, 5 dimes, and 1 quarter
Rabbit 7 pennies, 3 nickels, 2 dimes, and 3 quarters
Frog 5 pennies, 5 dimes, 5 quarters
Monkey 3 pennies, 3 nickels, 3 quarters
  1. How much money would you spend if you purchased one of each animal at the pet shop?
  2. If you have \$3 to spend at the pet shop, what animals would you buy?
  3. What two animals could you buy if you have \$2 to spend? How much change will you get back?
  4. How much money would you spend if you purchased the dog, snake, and the bird?
  5. Make up a problem for your partner to solve.

IM Commentary

The purpose of the task is to use the given prices of stuffed animals at the “pet shop” to solve problems using money. The students need to use their coins or bills to help them solve each problem. They will need to discuss their strategies in solving each problem with a partner and also write the solutions on their paper or journal. The teacher can have each student do all the problems listed and share with a partner to compare their answers or assign a problem to specific students to work and then share with the rest of the class. (All students need to determine the cost of each stuffed animal at the pet shop before answering any of the other questions.)

This task is intended to be a whole class teacher led activity which gives students multiple opportunities for talking with a partner and/or classmates. This is not intended to be an independent activity that student compete quietly on their own.

Some problems are two step problems so that can be a little more difficult for students to solve.

Solution

a.  Dog 42¢

Snake 36¢

Bird 80¢

Cat \$1 and 05¢

Rabbit \$1 and 17¢

Frog \$1 and 80¢

Monkey 93¢

b. Solutions will vary based on the animals the students choose to purchase. The students need to be able to justify their answers and explain the choices that they make.

c. Solutions will vary based on the animals the students choose to purchase. The students need to be able to justify their answers and explain the choices that they make.

d. \$1 and 58¢

e. Solutions will vary, the students need to be able to explain the choices that they make.

Shelah Feldstein says:

over 3 years

See below for details from Bill's blog on the use of whole number money amounts in 2nd grade...

http://commoncoretools.me/2012/04/02/general-questions-about-the-standards/

Bill McCallum says: April 4, 2012 at 9:45 pm "Erin basically has it right. In Grade 2 students are dealing with whole number quantities, so word problems for 2.MD.8 would either deal with whole number amounts of dollars or whole number amounts of cents. This doesn’t exclude problems where students have to convert collections of coins and dollars into whole numbers of cents. Indeed, this provides valuable preparation for 4.MD.2."

Tracey Dunn says:

over 3 years

Is the decimal point in the money notation appropriate for 2nd grade? Decimals in place value are not introduced until 4th grade. In referring to the Progressions and to the comments in the Forum, it seems as if the intent of this standard is to use the dollar sign and cent sign appropriately, not to work with decimal numbers.

Kristin says:

over 3 years

You are so right--thank you for catching that! The task and solution are fixed now.